آئینه نفرت

اگر فردی اعتماد به نفس بالا داشته باشد، به راحتی دوست پیدا می‌کند، روی رفتارش کنترل بیشتری دارد و از زندگی لذت بیشتری می‌برد. 
‌خیلی چاقم. خیلی لاغرم. اگر بلندتر، کوتاه‌تر، با موهای فرفری، با موهای صاف، با بینی کوچک‌تر، عضلات قوی‌تر یا پاهای بلندتر بودم، خیلی خوب بود!
آیا هیچ‌کدام از این عبارات به‌نظر شما آشنا نیست؟ آیا عادت دارید خودتان را سرزنش کنید؟ اگر چنین است باید گفت شما تنها نوجوان یا جوانی نیستید که این‌طور فکر می‌کنید شما به‌عنوان یک نوجوان، هزاران تغییر را در بدنتان احساس می‌کنید و با تغییر فیزیک بدن تصورتان از خودتان هم تغییر می‌کند. بسیاری از مردم در تطبیق با واقعیت وجودی خودشان مشکل دارند که این مساله، بر اعتماد به نفسشان تاثیر می‌گذارد.
● فواید اعتماد به نفس و تصور مثبت از بدن
اعتماد به نفس، تنها به این موضوع مربوط می‌شود که آدم‌ها چه‌قدر برای خودشان، ارزش قائل می‌شوند و چه اندازه، نسبت به خودشان احساس غرور دارند. اعتماد به نفس مهم است چون اگر درباره خودتان احساس خوبی داشته باشید، همین حس روی عملکرد شما هم تاثیر می‌گذارد. اگر فردی اعتماد به نفس بالا داشته باشد، به راحتی دوست پیدا می‌کند، روی رفتارش کنترل بیشتری دارد و از زندگی لذت بیشتری می‌برد.
تصور از ظاهر و بدن، یعنی اینکه فرد از ظاهر فیزیکی خود چه حسی دارد. تصور از ظاهر و بدن برای بسیاری از افراد به‌خصوص نوجوانان، با اعتماد به نفس ارتباط نزدیکی دارد. علت این مساله در آن است که وقتی افراد به نوجوانی می‌رسند، برایشان خیلی مهم است که دیگران چه دیدگاهی به آنها دارند و ظاهر اولین مساله‌ای است که نوجوان سعی می‌کند با تغییر در آن در خوب جلوه دادن خود تاثیر بگذارد.
● عواملی که روی اعتماد به نفس تاثیر می‌گذارند
▪ ‌‌بلوغ: 
بعضی از نوجوانان‌ در شروع بلوغ، با اعتماد به نفس حسابی مشکل پیدا می‌کنند و دلیل آن تغییرات زیادی است که در بدن آنها اتفاق می‌افتد. این تغییرات به همراه تمایل طبیعی نوجوان برای پذیرفته شدن در جامعه، باعث می‌شود که او دائما خودش را با دیگران مقایسه کند. آدم‌های اطراف، هنرپیشه‌ها، بازیگران تلویزیون و مانکن‌ها الگوهایی هستند که نوجوان در این دوران خودش را با آنها مقایسه می‌کند.
اما واقعیت این است که این مقایسه نباید صورت گیرد چون تغییرات بدن در دوران بلوغ، برای هر کسی مخصوص به خودش است. بعضی‌ها زودتر به بلوغ می‌رسند و بعضی دیگر دیرتر قد می‌کشند. لایه چربی بدن در بعضی‌ها بیشتر است و بعضی دیگر هرچه می‌خورند، چاق نمی‌شوند.تمام این موارد به ژن‌ها و برنامه‌ریزی بدن افراد بستگی دارد.
حتی این تغییرات در دختر‌ها و پسرها اثرات متفاوتی می‌گذارد. دخترها از افزایش وزن ناراحت‌اند و می‌خواهند لاغر بمانند اما پسرها دوست دارند ماهیچه‌هایی بزرگ‌تر و ظاهری عضلانی‌تر داشته باشند.
▪ ‌عوامل خارجی: 
بسیاری از عوامل خارجی، علاوه بر بلوغ و رشد و تکامل روی اعتماد به نفس تاثیر می‌گذارند. تصاویر موجود در رسانه‌های جمعی و وجود هنرپیشه‌ها و مانکن‌هایی که لاغرند و یا مردانی که عضلانی و قوی هیکل هستند، باعث می‌شود تصور نوجوان از بدن اش، تغییر کند.
خانواده هم روی اعتماد به نفس تاثیر دارد. بعضی والدین بیش از حد از فرزندان‌شان و ظاهر آنها انتقاد می‌کنند و حتی این انتقاد، بیشتر از تحسین آنهاست. مسلما انتقاد مداوم، نمی‌گذارد اعتماد به نفس فرد رشد خوبی داشته باشد. گاهی همکلاسی‌ها و همسالان درباره ظاهر نوجوان نظر منفی می‌دهند که باعث آزار او می‌شوند. حتی گاهی تعصب نژادی باعث ارائه این نظرات می‌شود. چنین طرز تفکری روی اعتماد به نفس و تصور نوجوان از خود، تاثیر منفی می‌گذارد.
● نکاتی برای بهبود تصور از بدن و ظاهر
بعضی‌ها فکر می‌کنند برای اینکه احساس بهتری درباره خودشان داشته باشند، باید ظاهر یا رفتارشان تغییر کند یا حتما شکل خاصی داشته باشد اما در اصل آنچه باید تغییر کند، ظاهر آدم‌هانیست بلکه طرز تفکر و دیدگاه آن‌ها درباره ظاهرشان است که باید عوض شود و طور دیگری درباره خود فکر کنند.
اولین قدم آن است که بدانید بدن شما همان خودتان است و اصلا مهم نیست شکل، اندازه و رنگ آن چگونه است. اگر خیلی درباره وزن و اندازه خودتان نگران هستید، در این باره با یک پزشک مشورت کنید تا خیالتان راحت شود. شکل و ظاهر شما هر طور که باشد مهم نیست چون در نهایت، شما باید از خودتان راضی باشید.
قدم بعدی این است که تشخیص دهید کدام قسمت‌های ظاهرتان را واقعا می‌توانید تغییر دهید یا نمی‌توانید آنها را عوض کنید. قد، شماره کفش، جنس مو و غیره قابل تغییر نیست و نباید برای تغییر آنها فکر کرد اما گر می‌توانید موردی را تغییر دهید، مانعی نیست، به شرط آنکه فواید این‌کار بیشتر از مضرات آن باشد. مثلا اگر اضافه وزن دارید و مایلید اندامی متناسب داشته باشید، تحت نظارت پزشک، هر روز ورزشی مناسب انجام داده و در مصرف غذا تعادل داشته باشید. برای آنکه به هدفتان که تناسب اندام است برسید، پشتکار به خرج دهید و وقتی به هدف خود رسیدید همین رضایت‌خاطر اعتماد به نفس‌تان را تقویت می‌کند. 
اما اگر از راه‌های غیرعلمی برای این کار استفاده کنید، آسیب زیادی به سلامت خود می‌زنید و گاهی حتی به یک مشکل جسمی مبتلا می‌شوید و نه تنها ظاهرتان خراب‌تر می‌شود بلکه به‌دلیل مشکلات ناشی از راهکار اشتباه، اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهید. وقتی که از درون‌تان اظهارات منفی در مورد خودتان می‌شنوید، به خودتان بگویید که این کار باید متوقف شود. اجازه ندهید در روز، بیش از سه انتقاد از درون‌تان شنیده شود. شب‌ها سه عاملی که واقعا به شما احساس دلپذیری منتقل کرده است یادداشت و مرور کنید. با تمرکز روی موارد خوب و مثبت زندگی نظرتان درباره خودتان به شکل غیرباوری، تغییر کرده و بهتر می‌شود.
● و اگر کمک خواستید...
گاهی ضعف اعتماد به نفس و مشکلاتی که فرد در تصور از ظاهرش دارد آن‌قدر زیاد و عمیق است که نمی‌تواند به تنهایی آنها را حل و فصل کند. افسردگی، کاهش علاقه نسبت به فعالیت‌های قبلی و دوستان و یا حتی آسیب‌رساندن به خود با مصرف سیگار و مواد مخدر از عواقب این مشکلات به حساب می‌آیند. اگر حس می‌کنید در این زمینه مشکل اساسی دارید، با والدین، مربی، راهنمای دینی مشاور، درمانگر و یا فرد بزرگسال معتمد، صحبت کنید. فرد بزرگسال قابل اعتماد، کسی است که حامی شماست و قصد سرکوب کردن شما را ندارد و می‌دانید که واقعا خیرخواه شماست. این افراد نقطه نظرات خوبی را به شما انتقال می‌دهند و درباره ظاهر، مهارت‌ها و توانایی‌های شما دید مثبتی دارند. از صبحت در این باره نترسید. مشاوران متخصص، بهترین کمک محسوب می‌شوند و به شما کمک می‌کنند اعتماد به نفس خوبی به دست بیاورید تا بتوانید در فراز و نشیب زندگی همچنان استوار دوام بیاورید.‌
● تقویت اعتماد به نفس
اگر تصور مثبتی از خودتان در ذهن داشته باشید، خودتان را همان‌طور که هستید، بپذیرید و دوست داشته باشید، این طرز فکر صحیح فرصتی را فراهم می‌کند تا سایر جوانب رشد و تکامل خود را کشف کنید. گسترش روابط و دوستی‌ها، حفظ استقلال همراه با احترام به بزرگ‌ترها و پرورش جسم و روح و حرکت به سمت پیشرفت و تعالی نتیجه چنین تصور مثبتی است. وقتی این بخش‌های وجودتان تکامل پیدا کند، اعتماد به نفس شما تقویت می‌شود.
طرز فکر مثبت و خوش‌بینانه در تقویت اعتماد به نفس شما موثر است. وقتی به بخشش، گذشت مهربانی و زیبایی‌های وجودمان و دنیا فکر کنیم، وقتی دیگران را برای اشتباهاتشان سرزنش نکرده و خودمان را تحقیر نکنیم، عملا اعتماد به نفس بهتری پیدا می‌کنیم.
اگر بدانید که چه عواملی رضایت قلبی شمار را تامین می‌کنند و چه‌طور می‌توانید به اهدافتان برسید، احساس کفایت و قدرت کرده و کنترل زندگی را به‌دست می‌گیرید. طرز فکر مثبت و سالم در زندگی، دو عامل مهمی هستند که در ساختار اعتماد به نفس نقش دارند.

/ 0 نظر / 7 بازدید